Wąwóz Homole na majówkę

Co prawda w tym roku majówka była długa ale co z tego jak lało. Na szczęście chociaż jeden dzień było w miarę ładnie.
W wąwozie Homole byłam w 2006r. na plenerze fotograficznym, w tym roku postanowiłam przypomnieć sobie co, jak i gdzie. Ciekawe miejsce, niestety o 14 deszcz pokrzyżował plany. Polecam na przyjemny spacer i podziwianie widoków. A tu mapka.

Wąwóz Homole – wąwóz na terenie południowej Polski w Pieninach, a dokładniej w Małych Pieninach, w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy. Nazwa pochodzi od ruskiego słowa homoła, gomoła, które oznacza obły, bezrogi (nawiązanie do kształtu doliny). Ma długość ok. 800 m.
Historia
Od dawna był on penetrowany przez poszukiwaczy skarbów. Istnieje wiele legend związanych z skarbami ukrytymi w nim, są również dokumenty historyczne. Jego nazwa znajduje się np. w testamencie Piotra Wydźgi, poszukiwacza skarbów. Jak wskazują badania archeologiczne przeprowadzone w 1988 r., niegdyś w wąwozie Homole istniała warownia broniona przez skały oraz sztucznie wykonany przekop z wodą. Znaleziono m.in. XVI-wieczne cegły i fragmenty ceramiki. W 1547 r. właścicielem całych Jaworek stał się Stanisław Nawojowski; być może, zamek został odbudowany. Później jednak popadł znów w ruinę.
 a na koniec, żeby się nie nudzić przyszła wielka ulewa...

Komentarze

 1. W tym wąwozie byłem parę razy w różnych porach roku ale to było ze 100 lat temu :) Myślę że te fotki dadzą mi kopa żebym odwiedził wkrótce to miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem zaszczycona móc dać szanownemu Panu kopa fotkami ;)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Widać... szczególnie na ostatnich fotkach ;)

   Usuń
 3. cudowny blog i świetne posty <3
  http://agrestaco6.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Super blog. :) Pieniny bardzo są urokliwe. :)
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty