Dolina Kościeliska - Smreczyński Staw

Jakby na to nie patrzeć za oknem wiosna zimą. Ja jednak powspominam tą prawdziwą, białą zimę. 

Podobno dolina Kościeliska jest piękna co cóż... jestem pewna, że tak jest aczkolwiek ja widziałam przepiękną zamieć i zawieje śnieżną. Wiało, sypało a w drodze powrotnej widoczność to jakieś 4m. Cudnie!

Dolina Kościeliska –  sięgająca od podnóża Tatr do ich głównego grzbietu – grani głównej Tatr. Znajduje się w Tatrach Zachodnich. Ma ok. 9 km długości, obwód ok. 27 km, a powierzchnię ok. 35 km². W przeszłości Dolina Kościeliska była związana z przemysłem hutniczym. Srebro, miedź i antymon wydobywano tu już od końca XV w. Od końca XVIII w. wydobywano głównie rudy żelaza. 
Przez Dolinę Kościeliską, a dalej przez Tomanową Przełęcz prowadziła trasa na Słowację, którą podróżowali kupcy z jucznymi końmi i przemytnicy. Na trasie napadali nieraz na nich zbójnicy, o czym świadczą historyczne przekazy, a także nazwy skał, za którymi czyhali zbójnicy: Zbójnickie Okna, Zbójnicka Turnia, Zbójnicki Stół. 
Pod koniec XVIII wieku pojawili się w dolinie pierwsi turyści, od 1815 r. dolina stała się już dla turystów bardzo popularna – wędrowano nią aż na szczyt Bystrej, by podziwiać wschód słońca. (Wikipedia)


Komentarze

Popularne posty